دیدار اعضای هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری استان کرمان با رییس محترم کل دادگستری استان

‍ اعضای هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری استان کرمان ساعت ۹ صبح روز یکشنبه مورخ ۱۴۰۳/۰۱/۲۶ با ریاست محترم کل دادگستری استان کرمان دیدار و گفتگو کردند.
در این دیدار ابتدا حجت الاسلام والمسلمین حمیدی رئیس کل دادگستری استان کرمان ضمن تبریک عید سعید نوروز و عید فطر به حاضرین خیر مقدم گفتند .
دکتر عارفی ریاست کانون وکلای دادگستری استان کرمان در این دیدار پس از تبریک سال نو و عید سعید فطر بیان داشتند که کانون وکلای دادگستری و دستگاه قضایی قابل انفکاک نبوده و عملکرد کانون وکلا بر دادگستری تاثیرگذار است لذا کانون وکلا و دستگاه قضایی با هم پوشانی می‌توانند در جهت احقاق حق و اجرای عدالت گام بردارند.
ایشان ادامه دادند حضور وکلای دادگستری در پرونده باعث روشن شدن ابعاد مختلف پرونده و صدور آراء متقن خواهد شد؛ دستگاه وکالتی و به طور خاص کانون وکلای دادگستری استان کرمان همراه و همگام با دستگاه قضایی می باشدو عملکرد پرتلاش کانون به منظور ایجاد صلح و سازش منجر به کاهش ورود پرونده به دستگاه قضایی می‌گردد به گونه‌ای که وکلا در ابتدای پذیرش وکالت با طرف مقابل پرونده جهت ایجاد صلح و سازش ملاقات و ارتباط برقرار می‌کنند تا حتی الامکان تلاششان به ایجاد صلح و عدم ارسال پرونده به دستگاه قضایی گردد.
ایشان اشاره داشتند؛ کانون کرمان در دادگستری ها دفاتری را جهت ارائه معاضدت قضایی با امکانات کامل تجهیز کرده و روزانه در حال ارایه مشاوره به اقشار مختلف جامعه هستند، همچنین در سایر شهرستان های استان این اقدامات در حال انجام می باشد، البته ارایه این خدمات مازاد بر قبول وکالت‌های تسخیری ای می باشد که از طرف کانون، دستگاه قضایی و یا با درخواست وسازمان بهزیستی، کمیته امداد، نیروی انتظامی ،نمایندگان مجلس و ایمه جمعه و…. که صورت میگیرد.
مستحضرید در هر سال وکیل مکلف به وکالت سه پرونده تسخیری می‌باشد اما کانون کرمان می‌تواند وکیلی را معرفی کند که ۱۰۰ و حتی ۱۳۰ پرونده تسخیری را وکالت نموده است که آماری بسیار بالا می‌باشد و  این در حالی است که همان مبلغ اختصاص یافته در زیر مجموعه بودجه دستگاه قضایی در این سال‌ها به کانون کرمان پرداخت نشده است و ما در این خصوص شرمنده همکاران وکیل هستیم.
ایشان در ادامه بیان نمودند در اداره زندان‌های کرمان، رفسنجان، سیرجان، جیرفت، بم و …. کانون وکلا دفاتری را جهت استقرار وکلای دادگستری تجهیز نموده که متاسفانه در مراجعات این دوره از هیئت مدیره مشاهده شده است که تجهیزات مورد نظر دچار کاستی گردیده‌اند و بعضاً وجود ندارند در این زمینه نامه‌ای به مدیر کل زندان‌ها جهت پیگیری این اموال فرستاده شده است و در حال رفع و رجوع آن هستیم تا انشاالله بتوانیم استقرار همکاران وکیل را در زندان‌ها همچون سال‌های گذشته داشته باشیم.

دکتر عارفی همچنین به کم لطفی‌های نمایندگان مجلس یازدهم اشاره نمودند و بیان کردند: مسئله مهم‌تر قوانین وضع شده توسط مجلس یازدهم و بردن مسائل حقوقی در قالب‌های غیر حقوقی مانند قانون جهش تولید و یا قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار می‌باشد که خسارت‌های بسیار زیادی به جایگاه دستگاه قضایی و کانون‌های وکلای کشور در دنیا وارد کرده است.
جالب است بدانید آیین نامه ۱۴۰۰ حتی اجازه تودیع پروانه را به وکلا نمی‌دهد؛ مسائل این چنینی منجر به ایجاد مشکل و سردرگمی برای جامعه وکالت شده است. همچنین تدوین لایحه جامع وکالت در قوه قضاییه بدون حضور و نقش وکلا در حال تدوین است!!! در حالی که عقلایی‌ترین راه استفاده از نظرات خود وکلا در تدوین یک قانون جامع می‌باشد.
امید است قانون جامع و کاملی تدوین شود که کانون وکلا در کنار دستگاه قضایی بتوانند به صورت مستقل و مقتدر عمل نماید؛ اگر استقلال در دستگاه قضایی و کانون وکلا وجود نداشته باشد اتقان آرای دستگاه قضایی را تحت الشعاع قرار می‌دهد در حالی که اعتبار نظام به اعتبار دستگاه قضایی و آرای صادره آن است.
رئیس کل دادگستری استان کرمان در ادامه فرمودند حضور وکیل در پرونده‌های قضایی و اتقان آرا موثر می باشد زیرا حضور وکیل در پرونده‌ها موجب مستدل و مستحکم شدن آرای قضات می‌شود.
ایشان وکالت و قضاوت را در استقرار عدالت اجتماعی موثر دانسته و بیان داشتند نقش بی‌بدیل وکالت در احادیث و روایات اسلامی نیز آورده شده است.
حجت الاسلام والمسلمین حمیدی ادامه دادند بایستی نقاط مشترک میان سیستم قضایی و کانون وکلای دادگستری تقویت شود و از ظرفیت‌های موجود استفاده بیشتری به عمل آید.
در پایان رئیس کانون وکلای دادگستری از ریاست محترم دستگاه قضایی استان درخواست نمودند مشکلات و ایراداتی را که در یکی دو سال قبل بر کانون‌ها و شغل وکالت تحمیل و موجب نگرانی همکاران ما گردیده است را به اطلاع ریاست محترم قوه قضاییه برسانند تا در جهت رفع آنها اقدام موثری صورت گیرد.

طراحی و توسعه در ocode.ir | تمامی حقوق برای کانون وکلای دادگستری استان کرمان محفوظ است